Vitajte vo svete svetla!
 
 
  Image
Košík: prázdny
Image
Image
 
   
Porovnanie
Image Nemáte do porovnania pridané žiadne produkty.

Image Ako pridať produkt do porovnania?
Výrobcovia


Image Zoznam výrobcov

 

 

Poradňa pre Vás-samozrejme dobré rady sú zadarmo:)

 Vaše časté otázky nás priviedli na myšlienku založiť túto poradňu, kde chceme pravidelne aktualizovať a dopĺňať nové informácie, zaraďovať Vaše časté otázky, s ktorými sa "trápite " . Utrápený je celý svet, tak prečo si život neuľahčiť :)

Táto poradňa by mala byť v rámci možností interaktívna a pokiaľ máte problém, otázku, potrebujete niečo vysvetliť, neváhajte a napíšte na predajna@castill.sk . Pokiaľ to bude potrebné, zavoláme Vám a poradíme "osobne ". Články chceme písať " ľudskou rečou", tak ak by sa nám náhodou stalo, že z tohoto zámeru unikneme a poradňa bude pre Vás málo zrozumiteľnou, kľudne nás pokritizujte, napíšte nám.

 

Ako sa mám orientovať v označení žiaroviek?

Často sa pýtate, ktorá žiarovka je na 12V a ktorá na 230V? Takže, je to jednoduché:

žiarovka s päticou G9: viď napríklad: http://www.esvietidla.sk/tovar/9853-EGLO_zdroje_vypredaj_G9_60W_KLAR_12339_SET_2ks

je to halogénová žiarovka na 230V, teda nepotrebujete trafo. Existujú vo watážach 25W, 40W a 60W. Dnes už máte možnosť zámeny a ušetriť 30% na energií s úspornou žiarovkou G9, ktoré sa vyrábajú vo watážach 18W, 28W, 33W, 48W. Mnohí výrobcovia vkladajú do svietidiel tieto typy žiaroviek. (pätica je tá časť žiarovky, ktorá sa vkladá do objímky)

žiarovka s päticou GU10: viď napríklad: http://www.esvietidla.sk/tovar/9832-EGLO_zdroje_2013_Halogen_GU10_50W_12317_SET_2ks

je to rovnako halogénová žiarovka na 230V, teda nepotrebujete trafo. Existujú wo watážach 20W, 35W, 50W.

ČO je to V a čo W ?

Nie všetci ľudia sú elektrikári, tak sa pokúsim najprv vysvetliť niektoré pojmy, nech to nemusíte hľadať na wikipedií :)

V teda volt je jednotka napätia, teda teda tej sily elektriky, ktorá Vám ide káblami do bytu, domu. Spravidla je to 230-250V. Viem, dá sa okolo toho ešte veľa hovoriť, no to nateraz nie je dôležité, ale ak chcete - napíšte mi svoju otázku.

W teda watt, je jednotka príkonu, teda tej sily, ktorú spotrebič potrebuje pre svoje fungovanie. Ak obyčajná žiarovka je 20W-vá, odoberie 20W energie. Koľko jej vydá v podobe svetla, tak to je na dlho... :)

Je lepšie riešiť žiarovky s trafom alebo bez neho?

Tak tu jednoznačná odpoveď neexistuje! Koľko ľudí, toľko názorov a ja sa Vám teraz pokúsim vysvetliť pozitíva a aj negatíva, takže si svoj názor urobte sami:

Halogénová žiarovka je úspornejšia oproti klasickej žiarovke a tu je rozdiel medzi 12V a 230V!

Halogénová žiarovka na 230V má oproti príkonu ( to čo spotrebuje) výkon o 80% vyšší. Teda taká GU 10 20W urobí svetlo ako klasická žiarovka 36W a nepotrebujete trafo, čo je tiež určitá úspora energie a peňazí za transformátor.

Halogénová žiarovka na 12V má tiež svoje pozitíva a sú miesta ako kúpeľňa v tesnej blízkosti vody ( sprchový kút) , kde je NUTNÉ riešiť osvetlenie na 12V! Spotreba takej 20W-tovej žiarovky na 12V je 20W, no jej výkon je 44W, teda 120-násobný!!! To znamená, že je efektívnjejšia oproti halogénke na 230V. Jasné, teraz poviete, že je tu investícia za trafo. Áno, je to pravda, ale aj tu platí, že treba investovať s rozumom, teda riešte o kúsok drahšie elektronické trafo, ktoré dnes už môžete zapojiť na viac okruhov - teda ak máte v miestnosti povedzme 5 bodoviek a chcete ich zapínať na jedným vypínačom tri a  druhým vypínačom dve, alebo aj všetky naraz, tak elektronické trafo Vám toto vyrieši. Konvenčný, teda klasický trafák je síce o málo lacnejší, no má viac nevýhod ako výhod ( vyššia spotreba energie, nedokáže zapojenie na paralelu ( 3+2 bodovky), je hlučný a aj tak sa EU chystá jeho výrobu zakázať myslím, že v roku 2013)

 

žiarovky na 12V :

s päticou G4: viď napr. http://www.esvietidla.sk/tovar/4192-NARVA_Halogen_12V_10W,_20W_G4

s päticou G 6,35, viď napr. http://www.esvietidla.sk/tovar/4201-NARVA_Halogen_12V_35W,_50W_G_6,35

rozdiel medzi G4 a G6,35 je len vo vzdialenosti medzi kolíkmi, ktoré idú do objímky. G4 býva spravidla 10W a 20W ( ojedinele aj 35W) a G6,35 výba vo vyšších watážach ako 35W, 50W.

Treba si všímať pri popise svietidla aká je udávaná pätica a typ žiarovky!!! V hotovom svietidle nesmiete zamieňať watáže,  je tam už nadimenzované potrebné trafo a pokiaľ dáte žiarovku s vyššou watážou, bol by problém a to aj taký, že svietidlo môžete vyhodiť ( napr. stolové svietidlo, luster,..)

 

 

 A ako si vypočítam, aké trafo vlastne potrebujem?

Tak a teraz si trochu zopakujeme matiku zo základnej školy :)))

Najprv musíte mať jasno v tom, koľko bodoviek s akým príkonom chcete mať v miestnosti. Ako svieti ktorá žiarovka sme si hovorili vyššie.

Teraz samotný výpočet. Chceme mať 5 bodoviek so žiarovkou 20W /12V. Tak si vypočítam:

5 (žiaroviek) x 20W ( príkon) = 100VA trafo a kedže potrebujeme aj kúsok rezervu a výrobcovia to vedia, tak dostanete kúpiť 105VA, ako napr: www.esvietidla.sk/tovar/15405-Kanlux_2013__SET105-K_01426_Trafo

že nerozumiete popisu, čo je pri tomto transformátore? No veď ani nemusíte, pretože toto je práca pre elektrikára, ktorý by nemal mať problém Vám dať po skončení inštalácie REVÍZNU SPRÁVU. Ak sa vykrúca a vyhovára, radšej ho pošlite preč, pretože vyhorieť od neodborného zapojenia svietiel nie je až také výnimočné. Poisťovňa ako prvé bude pýtať práve revíznu správu, ktorú by mal dotyčný technik uchovávať 5 rokov.

 

Vyhľadávanie
Hľadaný výraz:

... v kategóriach:
 
Image Rozšírené vyhľadávanie
Kontaktné údaje
CASTILL, s.r.o.
Na nádvorí 11
Prievidza
97101

Kontaktná osoba:
Silvia Letavayová
Telefón: 0915788967
E-mail: predajna@castill.sk

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

Porovnávanie cien na Tovar.sk

Svietidlá

 

     
  | Prihlásenie zákazníka  
  © 2023 svietidla, lustre, lampy, eshop, lacné svetlá, žiarovky, , všetky práva vyhradené | Programming and design: FUSION web solutions | Based on: PHP, MySQL | 09.12.2023 - 22:00:41